7 lipiec 2011

Marchewki się szykują

Autor: Sum. Kategorie: Dni Prostek .

Od 8 do 10 lipca odbywać się będą Dni Prostek. W piątek w Ostrymkole zaprezentują się sołectwa z tej gminy. Uroczystości Dni Sołectw pod hasłem „BLISKO WSI – DOTKNĄĆ TRADYCJI” to okazja do prezentacji aktywności mieszkańców gminy.

Z nieoficjalnych informacji, jakie docierają z niektórych wsi wynika, że będzie dostępnych wiele atrakcji. Gospodynie przygotowują regionalne potrawy, które reprezentować będą prawie zapomnianą w regionie kuchnię mazurską, ale także podlaską. Obszar gminy Prostki to teren przedwojennych Prus Wschodnich, który od wschodu, graniczył z terenami Polski i Litwy. Wiele miejscowości jest zasiedlonych przez Polaków, bezpośrednio zza dawnej granicy. Takie osadnictwo spowodowało, że miejscowa kuchnia jest kuchnią pogranicza. Obecne są w niej na przykład kartacze podlaskie czy litewskie (cepeliny), ołatki (placki ziemniaczane), które na Mazurach występowały jako plince. Jest kiszka i babka ziemniaczana oraz pierogi w gwarze mazurskiej zwane dźwięcznie dybdzałkami. Przez gminę Prostki przepływa rzeka Ełk i jest na jej terenie kilka jezior – będą, zatem na pewno dania z ryb. Te i inne potrawy pojawia się na wiejskich stołach.

Będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w mazurskim stroju regionalnym, rozwiązać kulinarny test i w nagrodę dostać mały słowniczek języka mazurskiego czy mazurską książeczkę kucharską. Nagrodą będzie także mały zbiór legend mazurskich pod hasłem – Całe Mazury czytają dzieciom.

Jeżeli dopisze słoneczna pogoda, to będzie można pooglądać plamy na Słońcu i dowiedzieć się paru ciekawych informacji o astronomii.

Wszystko to w oprawie regionalnej z akcentami kultury materialnej tego regionu, zapowiada się jako ciekawa impreza.

Po Dniach Sołectw w dawnym ewangelickim kościele (obecnie Podwyższenia Krzyża Świętego) z 1667 roku w Ostrymkole, odbędzie się koncert na dziesięciogłosowych, barokowych organach z 1799 roku. Sobota, będzie obfitowała w atrakcyjne imprezy dla dzieci, a w niedzielę czeka na nas kolejna rekonstrukcja bitwy pod Prostkami, która odbyła się 8 października 1656.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentować;.